PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2015-08-18
Zostaw sobie otwartą furtkę. O czym pamiętać przy wykańczaniu ogrodzenia?
Automatyczna brama wjazdowa z jednej strony wiąże się z wygodą, lecz z drugiej - z potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa ...

FAAC Polska Sp. z o.o.
ul. Kopijników 12
03-274 Warszawa

tel. 22 814 14 22
fax 22 814 20 24
faac@faac.pl
www.faac.pl

» więcej o firmie

Choć nie ma przepisów, które formalnie nakazywałyby wykonywanie ogrodzenia wokół prywatnej posesji, w zasadzie nie spotyka się działek, które pozostają całkiem otwarte. Nic w tym dziwnego - to integralna część naszej prywatności oraz naturalne uzupełnienie architektury domu i podjazdu. Gdzie ogrodzenie, tam też i brama. Aby całość służyła nam optymalnie, warto zastanowić się nad kupnem automatu obsługującego wjazd na posesję. Decyzja ta nie musi i nie powinna być pochopna - dobierając odpowiednie urządzenie, należy zwrócić uwagę m.in. na typ ogrodzenia, uwarunkowania działki oraz rodzaj samej bramy.

Jaka brama, taki napęd

Decyzja o kupnie automatyki często pada dopiero jakiś czas po nabyciu lub wybudowaniu domu. Nie ma w tym nic dziwnego - rynek urządzeń obfituje w wiele rozwiązań, dlatego praktycznie każdy typ gotowej bramy można wyposażyć w odpowiedni napęd. Według obowiązującego prawa, skrzydła wjazdowe muszą otwierać się do wewnątrz posesji, dlatego też podstawowymi kwestiami, jakie determinują rodzaj bramy i odpowiadającego jej napędu, są kształt działki oraz długość podjazdu. Z reguły bramy skrzydowe sprawdzają się na posesjach wąskich i długich, a przesuwne - na działkach płytkich i szerokich. Ale to nie wszystko. Nawet w obrębie konkretnych zastosowań występują zróżnicowane uwarunkowania, które mają wpływ na rodzaj zastosowanego napędu. - Bramy przesuwne mają zróżnicowaną masę, dlatego podstawową kwestią przy doborze automatu jest maksymalny ciężar skrzydła, jaki dany model jest w stanie obsłużyć. Jeśli chodzi o bramy skrzydłowe, wiele zależy od sposobu zamontowania bramy na słupkach. W zależności od ich konstrukcji, zdecydować się możemy na siłowniki śrubowe, tubowe lub uniwersalne rozwiązania z ramieniem łamanym, takie jak model 391, który można montować nawet na najszerszych słupkach bramowych bez konieczności wykonywani kosztownych przeróbek adaptacyjnych - tłumaczy Sławomir Baran z firmy FAAC, producenta automatyki do bram wjazdowych, garażowych i rolet.


Furtka do wygody

Zazwyczaj jest tak, że bramie wjazdowej towarzyszy furtka służąca niezmotoryzowanym mieszkańcom i gościom. Zazwyczaj nie znaczy zawsze - niektóre bramy projektuje się tak, aby umożliwiały ruch zarówno pojazdów, jak i pieszych. Nie jest to być może rozwiązanie najwygodniejsze, jednak i w tym przypadku z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania automatyczne. Mózg całej instalacji, czyli centrale sterujące, pozwalają na cały szereg programowalnych logik pracy, które umożliwiają dostosowanie napędu do indywidualnej specyfiki użytkowania. Określając dla nich punkty położeń krańcowych, możemy skorzystać chociażby z trybu furtki, w którym następuje tylko częściowe otwarcie jednego skrzydła bramy. W zależności od indywidualnych preferencji, brama zamknie się po ponownym wciśnięciu przycisku lub automatycznie po określonym, dającym się skonfigurować czasie. To rozwiązanie nie tylko wygodne, ale też ograniczające zużycie zawiasów lub szyny jezdnej bramy.


Zawsze bądź otwarty na bezpieczeństwo

Automatyczna brama wjazdowa z jednej strony wiąże się z wygodą, lecz z drugiej - z potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa wjeżdżającym i wyjeżdżającym z posesji pojazdom. Sprawdzonym i praktycznie niezawodnym rozwiązaniem jest zestaw umieszczonych w strategicznych punktach fotokomórek, które w momencie wychwycenia przeszkody w świetle zamykającej lub otwierającej się bramy, natychmiast zatrzymują i odwracają ruch skrzydeł. Działając w układzie nadajnik-odbiornik, fotokomórki wykorzystują technologię modulowanego pasma promieni podczerwonych - przecięcie wiązki uruchamia odpowiednią akcję, zapewniając użytkownikowi bezpieczeństwo przejazdu. Pytanie jednak, czy urządzenia te są w stanie zagwarantować nasz spokój w przypadku podjazdu o nietypowym ukształtowaniu? - Rynek oferuje ciekawe rozwiązania także w segmencie pozornie prostych urządzeń, jakimi są fotokomórki. Przykładowo - urządzenia z serii XP 20 pozwalają na mechaniczną kalibrację poziomego kąta widzenia w zakresie 180° oraz na pionową samoregulację optyczną, co umożliwia zastosowanie także tam, gdzie na posesję prowadzi wyraźny spadek terenu. Szukając dobrej jakości fotokomórek, warto również zwracać uwagę na ochronę przed zakłóceniami wywoływanymi zewnętrznymi źródłami światła - np. reflektorów samochodu - dodaje Sławomir Baran.

Wykańczając lub usprawniając domową bramę, warto zwrócić wzrok ku nowoczesnym rozwiązaniom automatycznym. W dobie inteligentnych instalacji stanowię one komfortową oraz ciekawą cenowo opcję - zwłaszcza, że na zakup nie musimy się decydować już przy samym wznoszeniu ogrodzenia.


źródło: FAAC