PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2023-10-19
Jaką bramę garażową wybrać? Przegląd najciekawszych funkcji bram segmentowych
Bramy garażowe mogą być wyposażone w różne praktyczne funkcje - warto poznać te najciekawsze, żeby dobrać najlepsze rozwiązanie.

POLSKIE OKNA I DRZWI
ul. Modlińska 6
03-216 Warszawa

tel. 22 811 20 64
fax 22 811 20 64
biuro@poid.eu
www.poid.eu

» więcej o firmie

Funkcjonalna brama garażowa to wygoda i bezpieczeństwo oraz skuteczna ochrona przed stratami ciepła. Dużą popularnością cieszą się obecnie bramy segmentowe, które dobrze pasują nawet do małego garażu. Mogą być one również wyposażone w różne praktyczne funkcje - warto poznać te najciekawsze, żeby dobrać najlepsze rozwiązanie dla swojego domu.

W przypadku bram zlokalizowanych w bryle budynku - a takie właśnie konstrukcje są najbardziej popularne - powierzchnia, która zajmuje od kilku do nawet kilkunastu m2 stanowi mocno wyróżniający się element fasady. Dlatego w parze z funkcjonalnością produktu powinna iść jego estetyka. Podpowiadamy, na jakie nowinki technologiczne i funkcje zwrócić uwagę przy zakupie nowej oraz wymianie starej bramy garażowej.

Wybór segmentowej bramy garażowej - od czego zacząć?

Podstawową kwestią przy wyborze bramy garażowej są jej rozmiary. Na rynku motoryzacyjnym sporym zainteresowaniem cieszą się obecnie SUV-y, które łączą cechy auta osobowego i terenowego. Żeby wjazd do garażu takim autem był komfortowy i bezpieczny, wysokość bramy powinna wynosić co najmniej 2,10-2,25 m. Oferta nowoczesnych bram segmentowych jest bardzo duża, więc można wybrać bramę na wymiar, która idealnie pasuje do otworu montażowego.

Możemy też dobierać spośród różnorodnych kolorów i rodzajów wykończenia bramy, ale ważne jest, aby była ona dopasowana pod względem wizualnym do kolorystyki elewacji, drzwi zewnętrznych oraz okien. Dzięki temu stworzymy spójną całość, która estetycznie wpisze się w wygląd budynku i podkreśli jego architekturę.

Brama w garażu ogrzewanym zlokalizowanym w bryle budynku musi zapewniać odpowiednią termoizolację. Warto więc zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, który w przypadku bramy nie powinien przekraczać 1,3 W/(m2*K). Im mniejsza wartość tego współczynnika, tym wyrób jest „cieplejszy". Na parametry termiczne produktu ma wpływ jego konstrukcja, uszczelnienie, a także prawidłowy montaż. Jeśli zależy nam na jak najwyższym poziomie ochrony cieplnej, możemy postawić np. na bramę segmentową UniTherm WIŚNIOWSKI z panelem INNOVO o grubości 60 mm, która jest chętnie wybierana do domów energooszczędnych i pasywnych.

Funkcjonalna brama segmentowa - jakie rozwiązania wybrać?

Bramę segmentową możemy wzbogacić o dodatkowe funkcje. Zaprezentujemy je na przykładzie bram garażowych marki WIŚNIOWSKI. W garażu często brakuje wystarczającej ilości naturalnego światła, więc funkcjonalną opcją jest zastosowanie specjalnego, przeszklonego panelu aluminiowego, który zapewnia doświetlenie wnętrza. Przykładem takiego rozwiązania jest panel HORIZON.

Komfort korzystania z garażu zwiększa również oszczędne oświetlenie LED pod prowadnice. Bardzo dobrze sprawdza się ono w momencie otwierania bramy, gdy główne źródło światła zostaje zasłonięte. Garaż, tak jak inne pomieszczenia, wymaga także wietrzenia. Żeby zapobiec przy tym znacznym stratom ciepła i dostaniu się do środka zanieczyszczeń lub gryzoni, można skorzystać z opcji uchyłu górnego panelu w bramie segmentowej UniPro oraz UniTherm.

Wiadomo, jak ważna jest dobrze dopasowana kolorystyka bramy garażowej. Ponieważ konstrukcja jest ciągle narażona na działanie czynników atmosferycznych, kolor powinien być trwały. W przypadku bram segmentowych WIŚNIOWSKI dostępnych jest wiele technologii dekorowania paneli. Najnowsze rozwiązanie stanowi malowanie proszkowe, dzięki czemu panele zyskują jeszcze wyższą odporność. To opcja przyjazna dla środowiska, gdyż w procesie malowania proszkowego nie stosuje się szkodliwych dla ekosystemu rozpuszczalników.

Co istotne, brama może być piękna nie tylko od zewnątrz, ale i od środka. Jest to możliwe dzięki specjalnemu malowaniu bramy segmentowej PRIME na czarno w wersji black edition. Takie wyjątkowe wykończenie znakomicie podkreśla wygląd garażu.

Nowa brama garażowa w starym budynku

Przy wymianie starej bramy garażowej trzeba odpowiednio wpasować nowy produkt w istniejącą konstrukcję garażu. Często jest to utrudnione, bo nadproże jest zbyt niskie lub nie ma go w ogóle. Wyzwanie stanowi również brak węgarków, czyli bocznych przestrzeni od krawędzi otworu wjazdowego do ściany pomieszczenia, gdzie montowana jest ościeżnica.

Co wybrać w takiej sytuacji? Dobrą opcją jest zastosowanie zaprojektowanych z myślą o renowacji bram z serii RenoSystem WIŚNIOWSKI. Sprawdzają się one zarówno w garażach zlokalizowanych w bryle domu, jak i wolnostojących. Dzięki wykorzystaniu systemu montażu za pomocą zestawu specjalnych kątowników, brama może być montowana w otworze oraz poza nim, także w pomieszczeniach bez nadproża. To funkcjonalna i estetyczna konstrukcja - dopasowane maskownice w kolorze skrzydła bramy pozwalają zakryć ewentualne uszkodzenia ściany powstałe po demontażu starego wyrobu. Jednolity wygląd frontu budynku i płaszcza bramowego gwarantują także blendy renowacyjne.  

Dzięki funkcjonalnym rozwiązaniom, podrasujemy wygląd bramy garażowej i w pełni dopasujemy ją do swoich potrzeb. W ten sposób uzyskamy unikalny wyrób, który będzie nie tylko chronił, ale i zdobił nasz dom. Zwieńczeniem inwestycji w nową bramę garażową powinien być zawsze dobry montaż, wykonany przez profesjonalną ekipę monterską.

***

Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ- Zadbaj o ciepły dom": FAKRO, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, LAHTI PRO, PROLINE, NYXON, PENOSIL, PORTA, SELENA, SOUDAL, STALPRODUKT-ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy.

Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com

Fanpage kampanii na Facebook'u: pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/